Na sportowo

portal sportowo-rekreacyjny

Pływanie – sport dla każdego dziecka

By on 31 stycznia 2017

Pływanie jest doskonałym sportem ogólnorozwojowym. Osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości związane z układem krążenia, a także kostnym powinny pływać jak najwięcej. Brak obciążania stawów, oraz możliwość zrelaksowania się w na pływalni nie jest bez znaczenia. Szczególnie znaczenie ma pływanie w przypadku dzieci.

Małe dzieci na basenie

I.Małe dzieci powinno zostać przygotowane do pływania już w wieku niemowlęcym.

II.Pierwsze zajęcia z rodzicami mogą się obywać, w chwili, gdy niemowlak osiągnie rok życia. Jest to bezpieczny moment.

III.Dzięki kontaktowi z wodą, nie tylko wykształcamy w dziecku odpowiednie odruchy, ale też zwiększamy jego odporność. Maluchu, które uczą się pływać jako niemowlaki, znacznie lepiej radzą sobie w wodzie w wieku dorosłym.

Dlaczego dzieci powinny pływać?

Pływanie jest dobrym sposobem na poprawę stanu zdrowia. Pamiętajmy, że coraz więcej dzieci cierpi na otyłość. Jeżeli szukamy sportu, który będzie prozdrowotny, to pływanie jest dobrym wyborem. Kolejną ważną kwestią jest możliwość spędzania czasu w wodzie razem z dzieckiem. Różnego rodzaju parki wodne oferują wiele ciekawych atrakcji, które sprawią, że nasze dziecko nie będzie chciało opuścić wody.

Szkolenie z pływania

W wieku przedszkolnym następuje odpowiedni okres na rozpoczęcie nauki właściwego pływania. Ośrodek z basenem znajdziemy pod adresem jjsportcenter.pl/aqua/plywalnia.html.

1.Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów, którzy nie tylko sami doskonale pływają, ale także mają wiedzę na temat szklenia dzieci. Należy zdawać sobie sprawę, że inaczej uczy się dorosłe osoby, a inaczej maluchy.

2.Zajęcia rozpoczynają się przede wszystkim krótką rozgrzewką, która ma na celu uniknięciu skurczy które mogłyby być niebezpieczne podczas pływania.

3.Dzieci nie od razu zostają wpuszczone na głęboką wodę. Najpierw uczą się poruszania w wodzie, nabierają pewności i poprawiają technikę. Te maluchu, które radzą sobie gorzej są wspomagane przez różnego rodzaju styropianowe elementy, ułatwiające utrzymanie się na powierzchni. Dopiero po tym etapie instruktor uczy jak pływać na plecach. Dlaczego rozpoczyna się właśnie od tej techniki? Ponieważ jest ona najprostsza.

Wybór ośrodka sportowego

Wybór ośrodka w którym znajduje się pływalnia nie może być przypadkowy. Przede wszystkim musi to być miejsce o doskonałym poziomie kształcenia. Chcemy przecież, żeby nasze dziecko robiło postępy, ale także poziom bezpieczeństwa powinien być wysoki. Podczas lekcji na pływalni musi przebywać nie tylko instruktor, ale także ratownik. Maluchy muszą posiadać odpowiednie stroje. Obowiązkowy jest czepek. Niekiedy przydają się także specjalne okulary, które zapobiegają przedostawaniu się wody z chlorem do oczu. Ośrodek musi oferować zarówno strzeżone szatnie, jak również prysznice. Elementarną sprawą jest możliwość łatwego przywiezienia dziecka na zajęcia samochodem. Parking, droga dojazdowa, to także ważna sprawa. Pamiętajmy, że zapracowani rodzice nie zawsze mają czas, żeby transportować swoje dziecko na pływalnie oddaloną od centrum.